Sodobna tehnologija nam olajša marsikatero opravilo, žal pa nas ne more ščititi pred spletnimi kriminalci. Ti že dolgo vedo, da je najšibkejši člen v verigi zaščite pred računalniškimi vdori in zlorabami vedno znova posameznik.
Še posebej je treba biti previden pri novem trendu dela od doma, da ne podležemo metodam t. i. “družbenega inženiringa”, ko napadalci od žrtve z zlorabo zaupanja pridobijo zaupne podatke. Ker spletni goljufi vedno iščejo priložnosti, kako izkoristiti nove in nepričakovane okoliščine, da bi vas ukanili, je torej treba biti previden tudi med delom v domači pisarni.
1. Vi in vaš delodajalec
Svetujemo vam, da vedno in dosledno spoštujete določene politike vašega podjetja oziroma organizacije in jim tudi sledite. Prav tako poskrbite za varno komunikacijo z vašim podjetjem. Medosebna komunikacija naj poteka na preverljiv način, zato ne odpirajte sumljivih priponk v elektronskih sporočilih, ki bi pod pretvezo paničnih ali urgentnih novic zahtevale vašo pozornost ali ukrepanje.
Bodite pozorni na sumljiva sporočila vaših “sodelavcev”, ki jim tovrstnega ravnanja ne bi pripisali. Prav tako ne odgovarjajte na klice neznancev, ki pod pretvezo nujnosti situacije zahtevajo kršenje predpisov ali dostop do vašega računalnika.
2. Domače omrežje
Večina domačih omrežij danes temelji na brezžičnem dostopu. Dostop do njega in do omrežne naprave zaščitite - to je namreč ključno za obrambo vašega domačega delovnega okolja. Trije koraki, ki jih je treba nemudoma storiti, so:
- Spremenite privzeto geslo za vašo omrežno napravo (usmerjevalnik oziroma router).
- Omrežje zaščitite z geslom, dostop pa dovolite le znanim osebam in napravam.
- Uporabljajte močno geslo.
Oglejte si več informacij o nastavitvah omrežnih naprav (usmerjevalnika), preverite dokumentacijo proizvajalaca naprave ali se obrnite na vašega internetnega ponudnika (v primeru, da uporabljate njihove naprave).
3. Gesla
Poskrbite, da bodo vsa gesla na napravah, ki jih uporabljate za dostop, kompleksna, ustrezno dolga in predvsem različna za različne vrste storitev ali programov, ki jih uporabljate. To pomeni, da naj geslo za službeni računalnik ali VPN nikakor ne bo enako kot geslo za dostop do spletnega foruma, na katerem ste aktivni. Več informacij in nasvetov, kako ustvariti močno geslo, lahko preberete na strani »Močno geslo? Ne? Pa naj postane!«.
4. Posodobitve
Poskrbite tudi, da so vse vaše naprave in nameščeni programi, ki imajo dostop do (službenega) omrežja, redno posodobljeni. S popravki in posodobitvami namreč odpravljate tudi morebitne varnostne luknje in tako zmanjšujete možnost zlorabe svojega računalnika in posledično oddaljenega (službenega) omrežja.
5. Družinski člani
Pri delu od doma je pomembno tudi, da družinskim članom (predvsem otrokom) omejite dostop do naprav, ki se povezujejo v službeno omrežje. Ti lahko namreč povsem nevede in ponesreči spremenijo ali izbrišejo pomembne podatke, lahko pa tudi nehote okužijo računalnik.
Podobna pravila naj veljajo tudi za službene tablice in telefone: ne puščajte jih neomejeno in nenadzorovano v otroških rokah.